Home
       
Organisatie Organisatie Voor professionals Leren bij Gelre

Staar

Wat is Staar? 

Staar is een vertroebeling van de ooglens. Het is een van de belangrijkste oorzaken van een geleidelijke afname van het gezichtsvermogen.
De meest voorkomende oorzaak is ouderdom. Andere oorzaken kunnen zijn: oogontstekingen, oogtrauma’s, medicijngebruik, algemene inwendige ziektes of aangeboren oogziektes.

Door de vertroebeling van de ooglens kan de lens lichtstralen niet goed doorlaten. Hierdoor ontstaat er een onscherp beeld op het netvlies, waardoor het zicht niet meer helder is. Het beeld kan wazig of dubbel zijn, grauw van kleur of men kan last hebben van hinderlijke lichtverstrooiingen. Ook kan de brilsterkte veranderen.

Bij een staaroperatie wordt de troebele lens vervangen door een kunstlens. Hierbij wordt de troebele lens uit het eigen lenszakje verwijderd via een opening aan de voorzijde van het lenszakje. De rest van het lenszakje blijft intact om daar het nieuwe heldere kunstlensje in te plaatsen. Dit gebeurt met een vouwbare kunstlens.

Als er geen bijkomende oogziektes aanwezig zijn wordt er vaak een duidelijke verbetering van het zicht bereikt. Ook vindt men de kleuren vaak weer veel helderder en mooier.

Na herstel van het oog zijn mensen vaak minder bril afhankelijk. Veel mensen kunnen na de operatie goed in de verte zien zonder bril en hebben voor het lezen een leesbril nodig. Anderen lezen zonder bril en gebruiken voor de afstand (autorijden en tv kijken) een bril. Sommige mensen hebben om optimaal te kunnen zien zowel voor veraf als voor dichtbij een bril nodig.

Een enkele keer komt het voor dat er een complicatie optreedt. Dit kan tijdens de operatie optreden, waarbij de eigen lens niet goed uit het lenszakje gehaald kan worden of er geen vouwbare kunstlens geplaatst kan worden. Een zeldzaam voorkomende complicatie is een infectie aan de oogbol. Uiteraard wordt er alles aangedaan om dit te voorkomen.

Wilt u meer lezen over staar of de praktische kant rondom een staaroperatie? Lees dan de patiëntenfolders.

afbeelding Netvlies
NIEUWS
Vertel me Gelre: Ik heb een spatader. Wat kun je doen om mij te helpen? (10-05-2012)

22 mei: informatiestands over schildklierziekten (10-05-2012)

Gelre ziekenhuizen Apeldoorn start met voorlichtingsbijeenkomsten hormoontherapie (03-05-2012)

maandag 14 mei: Informatiebijeenkomst over borstvoeding in Gelre Apeldoorn (03-05-2012)

VOORLICHTING

Maandelijks vinden er in Gelre ziekenhuizen bijeenkomsten plaats rondom één specifieke aandoening (bijvoorbeeld pijn op de borst, astma of lyme) .

Alles wat u wilt weten over een bepaald probleem vertellen wij u tijdens deze avonden, die de titel "Vertel me Gelre" hebben meegekregen.

De bijeenkomsten zijn telkens op een maandagavond van 19.30 tot 21.00 uur.
De zaal gaat open om 19.00 uur, we ontvangen u dan graag met een kopje koffie.
In Apeldoorn vinden de avonden plaats in het Auditorium, in Zutphen in het restaurant.  Lees meer.