Home
       
Organisatie Organisatie Voor professionals Leren bij Gelre

Wat is Fietsergometrie?

Doel van het onderzoek
Bij een fietstest wordt onderzoek gedaan naar het functioneren van de longen tijdens inspanning.
Methode van onderzoek
De patiënt dient een maximale inspanning te leveren op een fietsergometer (soort hometrainer). Tijdens de inspanning wordt o.a. gekeken naar de hartfunctie, de longfunctie en het zuurstofgehalte in het bloed.
Duur van het onderzoek
30 minuten
Bijzonderheden
Het is aan te raden om tijdens het onderzoek gemakkelijke kleding te dragen, bijvoorbeeld sportkleding en platte schoenen.


Doel van het onderzoek
Fietsergometrie wordt toegepast voor het vastleggen van de inspanningscapaciteit met als vraagstelling waardoor de inspanning beperkt is.

Methode van onderzoek
Bij deze test is altijd een longarts aanwezig. Voor de inspanning én bij maximale inspanning prikt de longarts wat bloed uit de slagader in de pols, dit omdat het zuurstofgehalte gemeten moet worden. Dit kan wat pijnlijk zijn. De patiënt krijgt ECG elektrodes op de borst en rug om de hartslag tijdens het fietsen te meten. Omdat de ademhaling (ventilatie) ook gemeten moet worden krijgt hij/zij een kapje voor het gezicht waaraan een metertje zit om die ademhaling te registreren. Verder wordt tijdens de test de bloeddruk gemeten via een band om de bovenarm en wordt het zuurstofgehalte in het bloed via een klipje aan de vinger gemeten. Er wordt van de patiënt verwacht met een bepaalde trapsnelheid te fietsen. Terwijl hij/zij fietst maakt de longfunctieassistent dit fietsen steeds iets zwaarder door verhogen van de trapweerstand. Om de fietsproef goed te kunnen beoordelen is het van belang dat er een maximale inspanning wordt geleverd.

Indicaties
Er zijn diverse indicatie om een fietsergometrie aan te vragen, denk hierbij aan:

  • onbegrepen klachten bij inspanning
  • bepaling van de inspanningscapaciteit bij respiratoire revalidatie
  • diepgaander evaluatie van de diffusieproblematiek (problemen bij uitwisseling van gassen door de longen) 
  • pre-operatieve screening i.v.m. het verwijderen van een deel van de longen
  • bepaling van de beperkingen van een patiënt

afbeelding pat-11
NIEUWS
Vertel me Gelre: Ik heb een spatader. Wat kun je doen om mij te helpen? (10-05-2012)

22 mei: informatiestands over schildklierziekten (10-05-2012)

Gelre ziekenhuizen Apeldoorn start met voorlichtingsbijeenkomsten hormoontherapie (03-05-2012)

maandag 14 mei: Informatiebijeenkomst over borstvoeding in Gelre Apeldoorn (03-05-2012)

VOORLICHTING

Maandelijks vinden er in Gelre ziekenhuizen bijeenkomsten plaats rondom één specifieke aandoening (bijvoorbeeld pijn op de borst, astma of lyme) .

Alles wat u wilt weten over een bepaald probleem vertellen wij u tijdens deze avonden, die de titel "Vertel me Gelre" hebben meegekregen.

De bijeenkomsten zijn telkens op een maandagavond van 19.30 tot 21.00 uur.
De zaal gaat open om 19.00 uur, we ontvangen u dan graag met een kopje koffie.
In Apeldoorn vinden de avonden plaats in het Auditorium, in Zutphen in het restaurant.  Lees meer.